Søren Hemmingsen, en af Danmarks flittigste børnebogsforfattere, gæster Peder Syv Aftenskole for at give et indblik i sit omfattende forfatterskab. Siden 2017 har Hemmingsen udgivet over 70 børnebøger, og der er flere på vej. Under foredraget vil han dele sine tanker om, hvordan man skriver om emner som døden, danmarkshistorien og drabelige pirater på en måde, der fanger de yngste læsere.
Inspiration til kommende forfattereHemmingsen vil også læse højt fra nogle af sine bøger og dele underholdende anekdoter fra forlagsverdenen. Der vil være rig mulighed for at stille spørgsmål, både om hans værker og om processen med at udgive bøger. Har du selv en bog i maven, er dette en oplagt chance for at få gode råd fra en erfaren forfatter.
Kaffe, te og kage i pausenI pausen vil der blive serveret kaffe, te og kage, hvilket er inkluderet i prisen for arrangementet. Det er en god mulighed for at netværke med andre boginteresserede og måske få inspiration til egne skriverier.
Praktisk information
Dato: Torsdag 27. februar 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: Peder Syv Aftenskole, Tofthøjvej 3, 4130 Viby Sjælland
Arrangør: Peder Syv Aftenskole
Målgruppe: Alle
Hold: 25003
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her