Kl. 19.05 lagde færdselspolitiet vejen forbi Viby Sjælland på Svenstrupvejen i Roskilde. Her blev en 16-årig lokal dreng standset.
Der er blevet rapporteret om tyveri fra køretøjer på Truelstrupvejen i Viby Sjælland, Roskilde. Yderligere oplysninger om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
En ældre mand fra Viby Sjælland blev torsdag middag udsat for et røveri og bedrageri, hvor en person, der udgav sig for at være fra politiet, kontaktede ham for at informere om, at en bankmedarbejder ville hente hans dankort til udskiftning. Cirka 30 minutter senere ankom en mand for at hente kreditkortene.
Der har for nylig været et indbrud i en ejendom beliggende på Ørstedvej i Viby Sjælland. Ejendommen, der blev ramt, kan være en villa, lejlighed eller landejendom. Yderligere detaljer om indbruddet er endnu ikke frigivet.
Færdselspolitiet gennemførte for nylig en knallertkontrol ved Allerslev Skole i Lejre, som en del af en indsats mod den utryghed, der er opstået i lokalmiljøet på grund af unge, der kører for stærkt på knallerter på cykelstierne.
Klokken 11.10 indtraf der et uheld mellem to biler på Hønskevejen i Viby Sj. Politi og ambulance blev sendt til stedet, og alle involverede blev undersøgt. Der blev ikke rapporteret om nogen skader.
I tidsrummet fra kl. 15-17.30 søndag eftermiddag har politiet modtaget henvendelser fra 13 borgere, der oplyser, at de er blevet ringet op af telefonnummer 46351448, som er politiets hovednummer.
Udlændingeafdelingen hos Midt- og Vestsjællands Politi gennemførte tirsdag formiddag en fælles kontrolaktion mod social dumping.
Hvert år, på den første onsdag i maj kl. 12, gennemfører Rigspolitiet og Beredskabsstyrelsen en test af varslingskanalerne for at sikre deres funktion.
På denne side kan du som borger i Viby Sjælland og omegn løbende finde opdateringer om aktuelle hændelser og myndighedernes arbejde i lokalområdet. Vi samler informationer fra officielle kilder som politi, beredskab og andre relevante myndigheder, herunder Midt- og Vestsjællands Politi. Siden giver et overblik over udrykninger, døgnrapporter, politirapporter og andre hændelser, der har betydning for trygheden og hverdagen i lokalområdet.
Du kan blandt andet finde generelle opdateringer om udrykninger i forbindelse med brand, ulykke eller andre hændelser, hvor politi, ambulance eller helikopter kan være involveret. Vi informerer også om indsatser, hvor alarm 112 har været aktiveret, og hvor myndighederne har været til stede for at hjælpe borgere i nød. Døgnrapporten fra politiet giver et indblik i dagens hændelser og myndighedernes arbejde med at opretholde ro og orden.
Formålet med siden er at give et sagligt og opdateret billede af, hvad der sker i Viby Sjælland og omegn – både i dag og fremover. Vi videreformidler kun verificerede oplysninger fra myndighederne og undgår spekulation eller detaljer, der ikke er bekræftet.
Siden opdateres løbende, så du altid kan holde dig orienteret om relevante hændelser og myndighedernes indsats i lokalområdet.